1868 Melbourne Cup

1868 MELBOURNE CUP
Two miles. (Thursday, November 5)
First: 1190 pounds; Second: 50 pounds; Third: 20 pounds.  
1 10-1 GLENCOE (ch h 4y, Lord of the Hills (GB) - Queen of Clubs) Tr: John Tait 9.1 C Stanley
2 20-1 STROP (b g a, Panic (GB) - Little John mare) Tr: xx 7.10 Walsh
3 15-1 SHENANDOAH (gr m a, High Sheriff (GB) - Unknown mare) Tr: xx 7.5 T Pullar
Then followed:
4 5-2 fav Tim Whiffler (b h 6y, New Warrior (GB) - Cinderella)   10.4 J Kean
5 33-1 Smolensko (b h a, Panic (GB) - Fairy Queen)   6.10 cd 6.13 D Mitchell
00 33-1 Sea Gull (r m 5y, Fisherman (GB) - Omen (GB)   8.0 Waterman
00 20-1 Stumpy (b g a, New Warrior (GB) - Sunbeam)   8.0 Donnelly
00 33-1 Nimblefoot (b g 5y, Panic (GB) - Quickstep)   7.12 J Carter
00 25-1 Gulnare (ch m 6y, Sir Hercules - Young Gulnare)   7.10 G Thompson
00 20-1 Bylong (ch h 5y, Sir Hercules - Marchioness)   7.7 T Bennett
00 20-1 Lady Manners Sutton (b m 5y, Pitsford (GB) - Green Linnet)   7.6 J Adderly
00 4-1 Little Fish (b h 4y, Fisherman (GB) - Cerva (GB)   7.6 A Davis
00 50-1 Barwon (b h 9y, Boiardo (GB) - Jeanette)   7.5 Sullivan
00 25-1 Sylvia (b m 4y, Fisherman (GB) - Juliet (GB)   7.5 cd 7.7 Atkin
00 100-1 Tasman (b g a, xx)   7.2 Mathieson
00 100-1 Snip (br g a, xx)   7.0 H Taylor
00 100-1 Cupbearer (b g a, Croupier (GB) - Medora)   6.13 cd 8.3 H Tothill
00 50-1 Mary Ann (b m a, Boiardo (GB) - Grace Darling)   6.11 cd 7.4 Goodie
00 100-1 Booyoolee (b h 6y, xx)   6.10 cd 7.0 Row
00 10-1 The Fly (br m 4y, Fisherman (GB) - Marchioness (GB)   6.9 W Enderson
00 20-1 Milesian (b g a, Kelpie (GB) - Minette)   6.7 Tremble
00 100-1 New Chum (b g a, xx)   6.7 T Brown
00 4-1 Ragpicker (br f 3y, Fisherman (GB) - Juliet (GB)   6.4 cd 6.6 S Davis
00 100-1 Cedric (ch g a, xx)   6.3 cd 6.6 T Enderson
00 100-1 Lantern (b g 6y, Muscovado (GB) - Nightlight (GB)   6.0 cd 6.11 H Lewis
 
Won by: 1 length, 3 lengths. Time: 3:42.0.
1868 MELBOURNE CUP
Two miles. (Thursday, November 5)

First: 1190 pounds; Second:
50 pounds; Third: 20 pounds.
 
1 10-1 GLENCOE (ch h 4y, Lord of the Hills (GB) – Queen of Clubs) Tr: John Tait 9.1 C Stanley
2 20-1 STROP (b g a, Panic (GB) – Little John mare) Tr: xx 7.10 Walsh
3 15-1 SHENANDOAH (gr m a, High Sheriff (GB) – Unknown mare) Tr: xx 7.5 T Pullar
Then followed:
4 5-2 fav Tim Whiffler (b h 6y, New Warrior (GB) – Cinderella)   10.4 J Kean
5 33-1 Smolensko (b h a, Panic (GB) – Fairy Queen)   6.10 cd 6.13 D Mitchell
00 33-1 Sea Gull (r m 5y, Fisherman (GB) – Omen (GB)   8.0 Waterman
00 20-1 Stumpy (b g a, New Warrior (GB) – Sunbeam)   8.0 Donnelly
00 33-1 Nimblefoot (b g 5y, Panic (GB) – Quickstep)   7.12 J Carter
00 25-1 Gulnare (ch m 6y, Sir Hercules – Young Gulnare)   7.10 G Thompson
00 20-1 Bylong (ch h 5y, Sir Hercules – Marchioness)   7.7 T Bennett
00 20-1 Lady Manners Sutton (b m 5y, Pitsford (GB) – Green Linnet)   7.6 J Adderly
00 4-1 Little Fish (b h 4y, Fisherman (GB) – Cerva (GB)   7.6 A Davis
00 50-1 Barwon (b h 9y, Boiardo (GB) – Jeanette)   7.5 Sullivan
00 25-1 Sylvia (b m 4y, Fisherman (GB) – Juliet (GB)   7.5 cd 7.7 Atkin
00 100-1 Tasman (b g a, xx)   7.2 Mathieson
00 100-1 Snip (br g a, xx)   7.0 H Taylor
00 100-1 Cupbearer (b g a, Croupier (GB) – Medora)   6.13 cd 8.3 H Tothill
00 50-1 Mary Ann (b m a, Boiardo (GB) – Grace Darling)   6.11 cd 7.4 Goodie
00 100-1 Booyoolee (b h 6y, xx)   6.10 cd 7.0 Row
00 10-1 The Fly (br m 4y, Fisherman (GB) – Marchioness (GB)   6.9 W Enderson
00 20-1 Milesian (b g a, Kelpie (GB) – Minette)   6.7 Tremble
00 100-1 New Chum (b g a, xx)   6.7 T Brown
00 4-1 Ragpicker (br f 3y, Fisherman (GB) – Juliet (GB)   6.4 cd 6.6 S Davis
00 100-1 Cedric (ch g a, xx)   6.3 cd 6.6 T Enderson
00 100-1 Lantern (b g 6y, Muscovado (GB) – Nightlight (GB)   6.0 cd 6.11 H Lewis
 
Won by: 1 length, 3 lengths. Time:
3:42.0.