1874 Melbourne Cup

1874 MELBOURNE CUP
Two miles (Thursday, November 5)
First: 1140 pounds; Second: 50 pounds; Third: 20 pounds.
1 16-1 HARICOT (b g 4y, Ladykirk (GB) - Saucepan (GB) Tr: S Harding 6.7 P Piggott
2 20-1 PROTOS (b g a, The Premier (GB) - Miss Crockford) Tr: J Wilson 8.9 G Arthur
3 6-1 THE DIVER (late Dolphin) (br h 4y, Maribyrnong - Gwendoline) Tr: xx 6.10 Greville
Then followed:
4 5-1 King Of The Ring (b h 5y, Ace Of Clubs (Ie.) - Rose De Florence (GB)   8.7 W Wilson
5 7-1 Break Of Day (b h 5y, Ace Of Clubs (Ire.) - Grey Dawn)   6.5 J Ryan
6 20-1 King Tom (br h 5y, Boiardo (GB) - Empress)   7.0 S Davis
7 2-1 fav Goldsbrough (b h 4y, Fireworks - Sylvia)   7.2 J Ashworth
8 10-1 Fitz-Yattendon (b h 4y, Yattendon - Days Of Old (GB)   7.10 M Thompson
9 10-1 The Arrow (b h 5y, New Warrior (GB) - Ida)   8.0 H Grubb
10 50-1 After Dark (late Wait-A-Bit) (b g a, xx)   7.7 cd 7.8 Watson
11 16-1 Dagworth (b h 6y, Yattendon - Nutcut)   10.0 G Donnelly
12 20-1 Lapidist (b h 4y, Fireworks - Chrysolite)   7.11 J Day
13 10-1 Lurline (NZ) (br m 5y, Traducer (GB) - Mermaid)   8.11 R Mason
00 20-1 Speculation (b h 4y, Vagabond - xx)   7.6 Duggan
00 50-1 Goshawk (b h 4y, Warhawk (GB) - Edith)   7.4 Musgrave
00 20-1 Gloom (br g 4y, Vagabond - Darkness)   8.6 J Nolan
00 50-1 Kettledrum (ch h 4y, Kingston (GB) - The Cripple)   6.4 Cleary
00 20-1 Cleolite (b m 4y, Angler - Chrysolite)   5.12 Scrivener
 
Won by: 4 lengths, neck. Time: 3:37.5.
1874 MELBOURNE CUP

Two miles (Thursday, November 5)
First: 1140 pounds;
Second: 50 pounds; Third: 20 pounds.
1 16-1 HARICOT (b g 4y, Ladykirk (GB) – Saucepan (GB) Tr: S Harding 6.7 P Piggott
2 20-1 PROTOS (b g a, The Premier (GB) – Miss Crockford) Tr: J Wilson 8.9 G Arthur
3 6-1 THE DIVER (late Dolphin) (br h 4y, Maribyrnong – Gwendoline) Tr: xx 6.10 Greville
Then followed:
4 5-1 King Of The Ring (b h 5y, Ace Of Clubs (Ie.) – Rose De Florence (GB)   8.7 W Wilson
5 7-1 Break Of Day (b h 5y, Ace Of Clubs (Ire.) – Grey Dawn)   6.5 J Ryan
6 20-1 King Tom (br h 5y, Boiardo (GB) – Empress)   7.0 S Davis
7 2-1 fav Goldsbrough (b h 4y, Fireworks – Sylvia)   7.2 J Ashworth
8 10-1 Fitz-Yattendon (b h 4y, Yattendon – Days Of Old (GB)   7.10 M Thompson
9 10-1 The Arrow (b h 5y, New Warrior (GB) – Ida)   8.0 H Grubb
10 50-1 After Dark (late Wait-A-Bit) (b g a, xx)   7.7 cd 7.8 Watson
11 16-1 Dagworth (b h 6y, Yattendon – Nutcut)   10.0 G Donnelly
12 20-1 Lapidist (b h 4y, Fireworks – Chrysolite)   7.11 J Day
13 10-1 Lurline (NZ) (br m 5y, Traducer (GB) – Mermaid)   8.11 R Mason
00 20-1 Speculation (b h 4y, Vagabond – xx)   7.6 Duggan
00 50-1 Goshawk (b h 4y, Warhawk (GB) – Edith)   7.4 Musgrave
00 20-1 Gloom (br g 4y, Vagabond – Darkness)   8.6 J Nolan
00 50-1 Kettledrum (ch h 4y, Kingston (GB) – The Cripple)   6.4 Cleary
00 20-1 Cleolite (b m 4y, Angler – Chrysolite)   5.12 Scrivener
 
Won by: 4 lengths, neck. Time:
3:37.5.