1904 Caulfield Cup

1904 CAULFIELD CUP
12 furlongs (Saturday, October 15)
Handicap of 3000 pounds.
First: 2500 pounds; Second: 350 pounds; Third: 150 pounds.
1 10-1 MURMUR (ch g 5y, Arsenal - Millstream) Tr: F Musgrave 6.12 S D Fisher
2 14-1 ACRASIA (b m 7y, Gozo - Cerise and Blue) Tr: A E Wills 7.7 T Clayton
3 16-1 EMIR (br h 4y, Wallace - Emmie) Tr: J Scobie 9.4 R Lewis
Then followed:
4 50-1 Sojourner (ch h 5y, Pilgrim's Progress - Winifred) F Burmeister 8.7 B Carslake
5 7-2 fav Gladsome (ch m 4y, Seaton Delaval - Miss Gladys) F McNamara 8.13 J Barden
6 66-1 Mac Donovan (br g 6y, Fitz Donovan - Espaniola) D Harris 8.3 J Accola
7 100-1 Cherson (b h 4y, Bill of Portland - Nada) J Swan 8.3 C V Harvard
8 8-1 Tartan (br g 4y, Lochiel - Colors) J Burton 7.5 F Hickey
9 66-1 Highflyer (br h 5y, Grafton - Mag on the Wing) R O'Connor 7.12 W Minter
10 50-1 Ruenalf II (b/br g 6y, Ruenalf - Babette) G Hooper Jr 7.5 A Houseman
11 66-1 Elvo (br m 4y, Malvolio - Treason) T Payten 7.7 N D Godby
12 50-1 Billali (blk h 5y, Bill of Portland - She) A J Quin 7.5 J Mason
13 200-1 Falkirk (ch h 6y, Wallace - Umilta) A J Quin 7.10 P King
00 50-1 Fitz-Grafton (b h 4y, Grafton - Oliver Branch) H McGill 8.13 P Houseman
00 25-1 Ossian (b g 6y, Grafton - Robina) J Chambers 7.6 A E Cornwall
00 100-1 Combat (b g 8y, Carnage - Maid of Honour) H Hughes 8.10 F Fielder
00 6-1 Demas (br c 3y, Pilgrim's Progress - Thebes) J Scobie 7.4 W H Smith
00 33-1 Antilles (b/br m 6y, Carlyon - Queen of Nations) J H Aldridge 8.3 G Wheeler
00 50-1 Lord Ullin's Daughter (b m 4y, Lochiel - Farthingdale) J Allsop 7.1 G Murdison
00 10-1 Wingaroon (b g 7y, Eiridspord - Hatasou) C T Hickenbotham 8.6 W Bradshad
00 33-1 Ballark (blk c 3y, Wallace - Danae) J Wilson Jr 6.12 H Courtney
00 100-1 Bewitcher (ch h 5y, Grand Flaneur - Witchery) T Payten 7.12 W Bracken
00 66-1 Dumont (br h 4y, Orzil - Sara) W Duggan 7.12 S G Thomas
00 200-1 Bright Beauty (ch m 5y, Pilgrim's Progress - Bright Eyes) F McNamara 7.7 C Cooper
00 33-1 Langwarrin (b/br g 5y, Malvolio - Treason) N Campbell 6.13 D McGowan
00 100-1 Barr (ch h 6y, Mostyn - Gelala) C Quinn 6.9 W Bennett
00 100-1 Avalon (ch g 9y, Strathmore - Chintz) J Walsh 7.13 J McDonald
00 200-1 Ganymedes (br c 3y, Port Admiral - Calirrhoe) W A Blackler 6.12 C King
00 33-1 Sweet Nell (br m 4y, Haut Brion - Novelette II) Jas. Scobie 8.13 W H Ross
00 200-1 Chassepot (b g 6y, Martini Henri - Miss Kiapara) G P Brewer 7.4 W Bailey
 
Won by: 3 lengths, 1-1/2 lengths. Time: 2:37.5.
Judge's number: 27.
Winner's colours: Brown, blue hoops, blue cap.