Northerly  
Bay gelding. Foaled: 1996. By Serheed (USA) - North Bell, by Bellwater (Fr.). Trained by: Fred Kerlsey
TWO YEARS
Did not race
THREE YEARS
3RD 16 ran 25-1 S J Miller 53.5 Ascot 1500m Class 6 3YO 9-Mar-00 Old Habits 54 1:30.5 Fast
WON 10 ran 14-1 P Carbery 52 Ascot 1400m Aquanita Stakes 8-Apr-00 Mr. Callahan 54 1:22.6 Fast
4TH 16 ran 3-1 P Carbery 53.5 Ascot 1400m Rst3 Hcp 11-Nov-00 Great Beau 54 1:22.4 Fast
WON 15 ran 4-5 f P Carbery 56.5 Ascot 1400m Class 6 Hcp 30-Nov-00 Echoes 55 1:24.4 Fast
WON 12 ran 9-2 P Carbery 52 Ascot 1500m RJ Peters Stakes 23-Dec-00 Special Jester 52 1:28.8 Fast
WON 15 ran 6-1 D Miller 51 Ascot 1600m Railway Stakes 30-Dec-00 Old Comrade 51 1:35.9 Fast
2ND 9 ran 7-4 f P Carbery 58 Ascot 1200m Aust. Day Stakes 27-Jan-01 Exit Lane 53 1:11.1 Fast
WON 10 ran 4-1 G J Childs 58 Caulfield 1600m Carlyon Cup 17-Feb-01 Oval Office 57 1:35.1 Good
3RD 12 ran 9-10 f B Prebble 59 Caulfield 2024m Vic. Gold Cup 3-Mar-01 Greenstone Charm 51 2:00.7 Good
WON 14 ran 9-2 G J Childs 58 Flemington 2000m Australian Cup 12-Mar-01 Hit The Roof 53.5 1:59.5 Good
FOUR YEARS
WON 9 ran 2-1 f P Carbery 61 Belmont Park 1300m Goodwood Sprint 11-Aug-01 Prince Of Pop 54 1:18.9 Dead
2ND 10 ran 1-2 f P Carbery 62 Belmont Park 1400m Farnley Stakes 25-Aug-01 Corporate Bruce 56 1:24.1 Good
WON 8 ran 9-4 D Oliver 58 Moonee Valley 1600m JF Feehan Stakes 15-Sep-01 Sunline 55.5 1:37.1 Dead
WON 13 ran 9-10 f D Oliver 58 Caulfield 1800m Underwood Stakes 23-Sep-01 Universal Prince 57 1:50.2 Good
WON 8 ran 9-10 f D Oliver 58 Caulfield 2000m Yalumba Stakes 13-Oct-01 Shogun Lodge 58 2:02.6 Dead
WON 8 ran 5-2 D Oliver 58 Moonee Valley 2040m WS Cox Plate 27-Oct-01 Sunline 55.5 2:05.8 Good
11TH 16 ran 5-4 f D Oliver 61.5 Ascot 1600m Railway Stakes 24-Nov-01 Old Comrade 53.5 1:37.6 Fast
2ND 9 ran 6-4 f D Oliver 58 Caulfield 1400m CF Orr Stakes 16-Feb-02 Barkada 54.5 1:24.6 Dead
WON 9 ran 4-7 f D Oliver 58 Caulfield 1800m St. George Stakes 2-Mar-02 Old Comrade 58 1:49.2 Good
2ND 11 ran 9-10 f D Oliver 58 Flemington 2000m Australian Cup 11-Mar-02 Old Comrade 58 1:59.9 Good
FIVE YEARS
5TH 11 ran 5-4 f P Carbery 60 Belmont Park 1300m Goodwood Sprint 17-Aug-02 Tribula 52.5 1:17.6 Fast
4TH 8 ran 9-4 f D Oliver 58 Caulfield 1410m Memsie Stakes 31-Aug-02 Magical Miss 55 1:24.0 Good
WON 14 ran 5-4 f G J Childs 58 Flemington 1600m Craiglee Stakes 7-Sep-02 Le Zagaletta 58 1:37.9 Good
WON 13 ran 2-1 G J Childs 58 Caulfield 1800m Underwood Stakes 22-Sep-02 Magical Miss 54.5 1:48.9 Dead
WON 14 ran 11-4 f G J Childs 59 Flemington 2000m Turnbull Stakes 5-Oct-02 Dash For Cash 57.5 2:02.3 Dead
WON 17 ran 9-2 f G J Childs 58 Caulfield 2400m Caulfield Cup 19-Oct-02 Fields Of Omagh 53.5 2:30.4 Good
WON 9 ran 3-1 ef P Payne 58 Moonee Valley 2040m WS Cox Plate 26-Oct-02 Defier 58 2:06.3 Good
4TH 7 ran 4-1 P Payne 58 Caulfield 1400m CF Orr Stakes 8-Feb-03 Yell 54.5 1:22.6 Good
WON 4 ran 4-7 f P Payne 58 Caulfield 1800m St George Stakes 22-Feb-03 Fields Of Omagh 58 1:51.8 Slow
2ND 6 ran 1-3 f P Payne 60 Caulfield 2020m Vic. Gold Cup 1-Mar-03 Mr. Trickster 51 2:04.1 Good
WON 7 ran 4-7 f P Payne 58 Flemington 2000m Australian Cup 10-Mar-03 Natural Blitz 53.5 2:01.5 Good
2ND 8 ran 4-9 f P Payne 58 Rosehill 2000m Ranvet Stakes 29-Mar-03 Republic Lass 55.5 2:01.0 Good
6TH 13 ran 4-7 f P Payne 61 Rosehill 2400m NE Manion Cup 5-Apr-03 Grand City 53 2:29.9 Good
2ND 7 ran 1-2 f P Payne 58 Rosehill 2400m The BMW 12-Apr-03 Freemason 58 2:26.8 Good
SIX YEARS
4TH 11 ran 7-2 P Carbery 64.5 Belmont Park 1600m Welter 11-Sep-04 Royal Minx 52.5 1:39.5 Good
10TH 16 ran 9-1 P Carbery 58 Caulfield 1800m Underwood Stakes 19-Sep-04 Elvstroem 57 1:50.0 Dead
9TH 16 ran 16-1 M Flaherty 59 Flemington 2000m Turnbull Stakes 2-Oct-04 Elvstroem 57.5 2:00.5 Good
Age
Starts
1st
2nd
3rd
2yo
0
0
0
0
3yo
10
6
1
2
4yo
10
6
3
0
5yo
14
7
3
0
6yo
3
0
0
0
Total
37
19
7
2
Stakes: $9,341,850